neljapäev, 5. mai 2011

Facebook = Luurekeskagentuuri IT osakond ??


Viimasel ajal on ühe häälekamalt räägitud sotsiaalsetes suhtlusvõrgustikkudes peituvatest ohtudest, mida sageli ei osata ette näha. Lisaks sellele, et meie kontot Facebookis (FB) jälgivad sõbrad ja tuttavad, teevad seda ka tööandja, poliitiline oponenent või vajadusel ka jõustruktuurid. Eurocom Worldwide'i uuring näitas, et 38% tööandjates uuring tööle kandideerija tausta ka suhtusvõrgustikes. Ilmselt on see õigustatud tegevus, kuna see aitab paremini koostada tulevase kolleegi "portreed" ning jõuda arusaamisele, kas ta on sobib meie keskele. Ja pealegi, kes on Facebookiga ühinenud, on teadlikult võtnud endale riski, et teda jälgivad tuhanded silmapaarid.
Nüüd aga loeme uudistest, et FB võib olla luureteenistuste käepikendust? Nii vähemalt väidab WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i intervjuus Russia Today'le, öeldes, et „FB on kõige kohutavam spiooni masin, mis on kunagi leiutatud.“ Lisaks FB on jõustruktuuride "tööriistaks" Google ja Yahoo.
Vaata Laura Emmetti intervjuud J Assang'iga Russia Today kodulehel http://rt.com/news/wikileaks-revelations-assange-interview/
FB seotud probleeme on tõstatud varemgi. Seoses sellega meenub The New York Times'i artikkel 2007. aastast, mis rääkis FB kasutajate pahameelest seoses online jälgimissüsteemiga. Nimelt püüti kasutajale saata nn suunatud reklaami, mille aluseks oli tema varasemad veebikülastused konkreetsetel ITpoodide kodulehtedel.
Vt ka http://www.nytimes.com/2007/11/30/technology/30face.html
Samas on ka märke sellest, et inimesed tajuvad sotsiaalsetes suhtlusvõrgustikkes tekkivaid ohtusid. Ohio ja Leipzigi ülikoolide teadlased on uurinud FB ja online käitumist nende kasutajate poolt, tuues välja tõsiasja, et FB kasutajad riputavad oma kontole privaatseid tajumata ohtu nende väärkasutamisele. Mistõttu tuleb kasutajatele teadvustada FB-s avalikustatud isikuandmetega kaasnevaid riske.
Autorid väidavad ka, et paljude kasutajate jaoks on FB külastamine ja sinna teabe lisamine muutnud igapäevaseks rutiiniks ning omamoodi rituaaliks.
Loe lisaks: http://www.lib.sfu.ca/sites/default/files/10227/facebook10.pdf
Lisaks on New York City's elavate kasutajate põhjal välja toodud mees- ja naissoost kasutajatele vahelised erinevused FB riputavate isikuliste andmete osas. Kusjuures naised on enam ettevaatlikud informatsiooni osas, mis puudutab nende sugu, vanust ja seksuaalseid eelistusi võrreldes meessoost isikutega.
Loe lähemalt: http://www.springerlink.com/content/p23x88v75664m167/

Loodame, et FB ei kujune järjekordset FBI-d

Kommentaare ei ole: