Jätk eelmisele sissekandele, kus mainisime Kuhni, nüüd väike põige Ronald N. Giere'i „Explaining Science“ peatükki 3. Model and Theories. See on minu subjektiivne kokkuvõte antud peatükist (teadusfilosoofia seminari tarvis). See on ainult selleks, et äratatada Teie huvi teaduse vastu!!!
Antud peatüki avalõigus küsib Giere, mis on teooriad? Vastuse selle küsimusele annab õpikutesse kirja pandud teooriate analüüs. Giere hinnangul on teooria on kõige täpsemalt kirjeldatav kui mudelite kogum ning et teooria põhiseletused ei ole otseselt maailma kohta, vaid on mudelite kirjeldus representeerides nii maailma. Õpikud on allikad, millest tulevased teadlased ammutavad esmaseid teadmisi, eelkõige teoreetilisi ning antud teadmiste põhjal loovad endale uuritud teooriast üldise pildi. Lisaks toob Giere välja, et paljudes õpikutes on oluline peatükk seletamaks Newtoni seadusi, pannes rõhu üldjuhul teisele seadusele. Samas on tähtis märkida, et seaduste üldine kirjeldus on erinev. Lisaks on Giere väitel kõik loodusseadusteks nimetatavad väljendused otsestelt väärad, näiteks Newtoni liikumisseadused ei kehti, kuna ei leidu kaht omavahelises vastasmõjus olevat keha, millele ei mõjuks teiste kehade raskusjõud. Giere lükkab tagasi ka võimaluse, nagu poleks praegused seadused veel need päris seadused või tulekski neid lugeda tingimuslikult, teatud eeldusi arvesse võttes, kuna mõnda eeldust pole seaduse formuleerimise ajal veel võimalik teadagi.
Mudel teooriasse kuulumist või mittekuulumist pole siiski võimalik järeldada ainult mudeli omadustest või tema sarnasusest reaalse süsteemiga, vaid see sõltub ka teadlaste endi otsusest arvata mudel teooriasse kuuluvaks. Teisi sõnu teadlase otsustavad, kas teooria on piisavalt hea ja vajalikul viisil süsteemi modelleerimiseks kasutatav. Ses mõttes on Giere teooria teooriatest kognitiivne ja ühtlasi tuleb sellest ka tema konstruktiivsus – teaduslik teooria kui sotsiaalne konstruktsioon.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar