Nagu elus, nii ka teaduses (keset kirjandust ja eksperimente) on hetki, mis annavad enneolematul moel tohutu koguse energiat jätkamaks oma seniseid töid ja tegemisi. Sain nimetatud laengu osaliseks vähem kui kuu aega tagasi Põhja-Rootsis viibides. Tegemist oli doktorantidele mõeldud seminariga. Nimelt ühel õhtul, peale õhtusööki, vabamas õhkkonnas viibides sai väikesele seltskonnale osaks David Mertensi monoloog oma huvitavast karjäärist. No muidugi, jutt sai alguse õllest, kuid seepeale jõudsime Mertensi juhendaja Van Soesti juurde. Muuseas, Mertens oli Van Soesti esimene väitekirja kaitsnud doktorant. Igatahes, hr Mertensi jutt sellest kuidas oli igapäeveselt õlg-õla kõrval koos töötada sellise mehega nagu on Peter Van Soest, kelle puhul on ilmselt tegemist geeniusega. Nimelt läks DM-l doktorandina mitu kuud kui suutis pakkuda oma juhendajale (PVS) väitekirja teemaks midagi uut ja huvipakkuvad. Igareedesel kohtumisel oli DM-l peale nädalast raamatukogus istumist välja pakkuda teema oma uurimistööks. Seepeale võttis PVS riiulist mapi ning avas selle, lasi silmadega üle ning ütles taas resolutseelt, et on antud teemat juba uurinud ja seega oleks vaja midagi uut. Sama lugu oli olnud ka sellega.. kui DM püüdis teadusajakirjadest välja noppida uusi ja huvitavaid artikleid, ning alati kui DM alusatas juttu: "Hei, Pete have you read that paper about...?" Sai ta alati vastuseks "jah"! Uskumatu tundus, kuidas tal oli aega kõige sellega tutvuda. DM-l võttis 2,5 aastat, et leida artikkel, millest Peter polnud kuulnud. Tegemist oli jaapanlaste uurimistööga. Kas pole uskumatu?
Tihti leidis DM tööle tulles PSV midagi uut uurimas ja ta võis sellega tegeleda kuid ning ei lõpetanud enne kui oli saanud vastu. Kas see oli siis arbuus või vein. See oli puhas teadusejanu, mis selles nüüd juba kõrges eas härrasmehes pulbitses.
Ma arvan, et mindki pani see ligi kahetunnine ülimalt inspireeriv jutuajamine sisemiselt publitsema ning tekitas ülima janu tõe ja teaduse järele. Aga kuidas siis muidu!
Kui on tahtmis teada rohkem DM tegemistest, klikka:
http://arsserv0.tamu.edu/pandp/people/people.htm?personid=3825
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar