laupäev, 25. detsember 2021
Uni pärast klaasi piima
Ligikaudu 35% maailma kogurahvastikust kannatab kroonilise unetuse all ja see suureneb aja jooksul ilmselt veelgi. Unetus ja ärevus on muutunud järk-järgult psüühikahäirete hulgas kõige levinumaks ning mõjutades tõsiselt meie igapäevaelu kvaliteeti. Une reguleerist seostatakse neurotransmitterite ja mõnede neuroregulatsiooniga seotud retseptoritega, sealhulgas GABA, 5-HT, glutamiinhape, dopamiin, oreksiin ja vastavad retseptorid.
Magama minnes teevad inimesed sageli erinevaid rituaale, mis aitavad neil kosutavaks uneks valmistuda, näiteks võtavad sooja vanni või teevad öist joogat. Kuidas on aga lood noorusaja traditsiooniga juua enne teki alla minekut tass sooja piima? Kas on teaduslikke tõendeid selle kohta, et klaasi piima joomine muudab meid uniseks? Selgub, et vastus on mitmetahuline. Piim sisaldab mitmesuguseid aminohappeid, valkude ehitusplokke, mis võivad erineval viisil und soodustada. Veelgi enam, kui sooja piimaklaasi joomine on teile isiklikel põhjustel rahustav, võib see aidata luua aluse edukaks ööuneks.
Qian jt (2021) hiljutises uuringus hiirtega näitas, et mitmed piimas leiduvad ühendid võivad selgitada, miks nii paljud inimesed pärast klaasitäit valget jooki haigutama hakkavad. Nende tehtud uuringus, mis avaldati ajakirjas Journal of Agricultural and Food Chemistry, ilmnes, et piimakomponendil, mida tuntakse kaseiini trüpsiinhüdrolüsaadina (CTH), on hiirtel und parandav toime. CTH-s võib leida sadu peptiide – aminohapete tüvesid – ja mõned inimuuringud on näidanud, et selle võtmine võib parandada nii kiiret uinumist kui ka une kvaliteeti või unevõimet minimaalsete häiretega.
Unustatud vana uues kuues
Tänavuste pühade eel ilmus Nature's artikkel, mis esmapilgul ei anna aimu selle võimalikkust mõjust taimekasvatusele järgmistel dekaadidel. Kirjeldatud taimede pookimise uus tehnika võib suurendada toodangut ja kõrvaldada mõnede maailma ohustatud põllukultuuride, nagu banaanid ja datlipalmid, haigused. Samas taimede pookimist, kus ühe taime juur on kinnitatud teise võrse külge, on põllumajanduses kasutatud tuhandeid aastaid põllukultuuride kasvu parandamiseks ja haiguste likvideerimiseks taimedes, nagu õun või tsitrusviljad. Kuid arvati, et see tehnika ei tööta suure taimede rühma jaoks nagu üheidulehelised. Sellesse rühma kuuluvad kõik heintaimed, nagu nisu ja kaer, aga ka muud väärtuslikud põllukultuurid, nagu banaanid ja datlipalmid. Nendel taimedel puudub kude, mida nimetatakse vaskulaarseks kambiumiks, mis aitab transplantaatidel paraneda ja sulanduda paljudes teistes taimedes.
Protseduur ei pruugi olla tõhus kõrreliste, nagu nisu ja kaer, puhul, kuna protsessi tuleks ühe saagikoristuse jaoks korrata miljoneid kordi. Kuid suurte mitmeaastaste taimede puhul, väärtuslikkud toiduainete allikad, nagu datlipalm või tekiilaagaav, võib meetod osutuda kulutõhusaks. Protseduuri üks vahetumaid kasutusviise võiks olla uurimislaborites, kus pookimist kasutatakse juba regulaarselt, et mõista, kuidas kaheidulehelised materjali varrest üles ja alla transpordivad.
Tellimine:
Postitused (Atom)