teisipäev, 30. detsember 2008

Uuest ajakirjast


Viimasel ajal on minu lauale jõudnud huvitav ajakiri Biofpr, mis on võtnud vaatluse alla biokütused, bioproduktid ja biorafineerimise. Peaasjalikult käsitletakse teemasid, mis on seotud biokütuste tootmise ja kasutamisega.
Viimases numbris on ära toodud info selle kohta, et Euroopa Parlamendi tööstuse komisjon (Industry Committe) andis heakskiidu ideele viia taastuvenergia osakaal aastaks 2020 energiatarbimisest 20%ni. Lisaks toetas tööstuse komisjon ettepanekut, mille järgi 10% maanteetranspordi kütustest tuleb taastuvatest allikatest. Samas lisasid nad, et vähemalt 40% nendest peavad olema teise põlvkonna biokütused, elekter või hüdrogeen. Samas soovivad saadikud, et taastuvenergia kasutusele maanteetranspordis oleks vaja vaheeesmärki ja aastaks 2015 oleks selleks 5%.
Kusjuures olulise punktina tuuakse välja tõsiasi, et biokütuste tootmisel on mõju toiduhindadele ja keskkonnale, mis seab ka kahtluse alla seniste eesmärkide saavutamise.

Lähem info http://www3.interscience.wiley.com/journal/114071350/home


Head vana-aasta lõppu teile!

teisipäev, 2. september 2008

Seleen võib aidata ennetada vähki

Austraalia Flinders'i Ülikooli teadlased saavad tänavu aasta lõpuks kindla selguse, kas lehmal võib olla suur roll vähi ennetuses.
Professor Young'i juhtimisel läbiviidud uurimus andis esimesi tulemusi, milles selgus, et lehmale söödetud lisakogus seleeni kandub piima ning selle tarbimine võib vähendada soolevähi esinemist.
Enne seda korraldatud uuring - tulemused avaldati The Internation Journal Cancer Research juuni numbris - näitas hiirtel et seleeniga rikastatud lehmapiima andmine vähendas märkmisväärselt vähi teket.
Lisaks positiivsele mõjule uuritakse ka võimalikke kõrvalmõjusid, ent Young'i sõnul ei ole neid täheldatud. Kokkuvõtvalt öeldes on lõplikud tulemused presenteerimisvalmis selle aasta lõpuks.

Allikas:
http://www.engormix.com/e_news_view.asp?news=13288&AREA=GDL
Published 09/01/2008

lisaks uuri: http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/content/abstract/68/12/4936

esmaspäev, 11. august 2008

Veelkord biokütustest

Jälle jõudsin teemaga biokütuste ja nende kasutamise juurde. Nimelt tekib biodiisli tootmisel suurtes kogustes glütserooli, mida on valdavalt kasutatud kosmeetikatööstuses. Nüüd on olukord jõudnud selleni, et koguseid ei suudeta realiseerida ning tuleb leida uusi väljundeid teistes majandusharudes. Üheks potentsiaalseks kasutusalaks on loomakasvatus.
Aimu saamiseks mõned väljavõtted siinkirjutaja artiklist Eesti Talule:
Nagu nimetatud on loomasöödaks pakutav glütserool biodiisli tööstuse kõrvalsaadus. Biodiisli tootmise käigus õlitaimede seemned purustatakse ning eraldatakse õli (nt. pressimise teel). Pressimise käigus järele jäänud õlikoogid on tarvilikud proteiinisöödad lüpsilehmadele ning neid on võimalik kasutada erinevates ratsioonitüüpides. Mõnedel juhtudel tekkinud õlikook müüakse otse loomasöödaks, kuid teisel juhul kõrvalsaadust ekstraheeritakse heksaaniga ja eraldatakse pressimise käigus kooki jäänud õli.
Biodiisli tootmisel tekib glütserooli ligikaudu 10% õli kaalust, mida nimetatakse toorglütserooliks. Loomakasvatusele pakutaksegi söödana eelkõige toorglütserooli, sest see on odavam, kuna sinna ei tehta täiendavaid kulutusi glütserooli puhastamiseks. Peame teadma, et toorglütserool sisaldab suhteliselt palju vett (ca ¼ kaalust) ja metanooli (üle ¼ kuivaine kaalust). Viimane on teadagi loomorganismile, eriti lihtmaolistele loomadele ja lindudele mürgine. Toorglütserooli söödaväärtust saab suurendada selle puhastamise teel ning elimineerida produktist pea täielikult nii vesi kui metanool.
Kokkuvõtteks tuleb öelda, et nimetatud tooraine kvaliteet loomasöödana sõltub selle puhastuse astmest. Glütserool pole imesööt ja kindlasti ka mitte imeravim, küll saab aga teda teatud ulatuses loomade söötmisel kasutada. Kasutamise otstarbekuse määrab ära eelkõige glütserooli hind.

Seega on mille üle arutleda ja oma tarbimist tasuks ikkagi piirata!

reede, 23. mai 2008

Pakend mõjutab jogurti kvaliteeti?

Prantsuse teadlased uurisid pakkepolümeeride (plüpropüleen või polüstüreen) mõju aistingu ja füüsikalis-keemilistele omadustele maitsestatud jogurtitele (0- ja 4-protsendilise rasvasisaldusega), mida hoiti 4ºC 28 päeva. Vaatamata pakenditüübile, kompleksne viskoossus ja tiheduse pertseptsioon suurenesid säilitamisel eksopolüsahhariidide produktsiooni tõttu, kuna jogurtite pH langes. Pakenditüüp avaldas suuremat mõju 0%-rasvasisaldusega jogurtitele nii aistingu ja füüsikalis-keemilis omadustele. 0%-rasvasisaldusega jogurt, mida säilitati klaasanumas näitas väikseimat aroomiomaduste vähenemist. Siiski võrreldes kahte polümeeritüüpi, polüstüreen-pakend tundub olema eelistatum limiteerimaks aroomikomponentide ja edasist puuviljamaitse erksus kadu ning vältimaks lõhna- ja aroomidefekte. Märkimisväärselt väiksemad mõjud avaldusid 4%-rasvasisaldusega jogurtite juures.


A. Saint-Eve, C. Le´vy, M. Le Moigne, V. Ducruet, I. 2008. SouchonQuality changes in yogurt during storage in different packaging materials. Food Chemistry, 110, 285–293.

esmaspäev, 21. aprill 2008

Biokütuste saaga jätkub!

Ma arvan, et tänaseks päevaks on paljudele juba kohale jõudnud, et biokütused ei ole nii "rohelised" enam kui algul arvati. Sest lihtne matemaatika näitab, et kui me arvestame biokütuste tootmise protsessi kõik etapid, siis osades lõikudes kasutatakse ka fossiilseid kütuseid. Nende tootmine on omakorda tekitanud suurenenud nõudluse tooraine järgi, kergitades samas ka hindasid. Tooraine, mis varem kasutati inimtoiduks või loomasöödana on nüüd leidnud tee biokütuste tootmise tehastesse.

Nüüd kirjutab taas Novaator, et toiduainete hinnatõus viib uute küsimuste ja ka probleemideni.
Mõnedes riikides on toiduainete kiire hinnatõus viinud rahutuste, poliitilise ebastabiilsuse ning üha suurenevate probleemideni vaesema rahva äratoitmisel. Nii mõnigi spetsialist arvab, et arenenud riikidel oleks aeg oma eksimust tunnistada ning biokütuste poliitika ümber kujundada. Teised eksperdid aga väidavad, et kuigi biokütuste tootmisel võib olla toiduainete hinnatõusus oma osa, mängivad olulisemat rolli hoopis põuahooajad ning maailmamajanduse kiire kasv, kirjutas The New York Times.

Washingtonis asuv rahvusvaheline toidupoliitika uurimisinstituut väidab, et biokütuste tootmise osakaal toiduainete hinnatõusus on 25-30 protsenti. ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon ennustas eelmise aasta lõpul, et biokütuste tootmine suurendab toiduainete hindu 10-15 protsendi võrra.

Etanooli toetajad väidavad, et biokütuste roll on siiski suhteliselt väike ning olulisemad on energia hinnatõus ning suurenenud nõudlus arengumaades. Biokütuseid on nende sõnul lihtne süüdistada, sest nende populaarsus on viimase paari aasta jooksul tugevasti kasvanud.

USA Iowa osariigi senaator Charles E. Grassley nimetas välisriikide ametnike kriitikat USA biokütuste poliitika kohta „heaks naljaks”. Ta küsis, miks ei süüdistata hoopis Austraalia põudasid ning India ja Hiina kasvanud nõudlust. „Etanooli valmistatakse maisist,” ütles ta. „Vean kihla, et ükski delegaatidest ei sööks nende ette asetatud kausitäit maisi.”

Senaatori kommentaar peegeldab Washingtoni poliitilist suhtumist – hoolimata välisriikide kriitikast jääb toetus etanoolile vankumatuks.

Maailmapanga andmetel on viimase kolme aasta jooksul toiduainete hinnad maailmas tõusnud 83 protsendi võrra. Riis, mis on põhitoiduks peaaegu poolele maailma inimestest, on viimastel nädalatel eriti palju muret valmistanud. Kiiresti tõusva hinna tõttu on mitmed riigid riisiekspordi keelustanud, et kaitsta kodumaiseid tarbijaid.

USAs kasutatakse kütuse tootmiseks viiendik kasvatatavast maisist. Kuna valitsus maisikasvatamist soodustab, on põllupidajad maisi arvelt vähendanud muude põllukultuuride kasvatamist. Eelkõige on kokku tõmmatud sojaubade arvelt. See on aga viinud ülemaailmsele küpsetusõli nappusele.

Üle maailma leviv rahulolematus on lisanud uut tuld toit-versus-kütus debatti. Eelmisel reedel veensid keskkonnaspetsialistid Euroopa Liitu loobuma oma eesmärgist kasutada aastaks 2020 kümne protsendi ulatuses biokütuseid. Euroopa õilsa keskkonnasõbraliku eesmärgi poole kiirustamine on nende arvates muuhulgas viinud näiteks metsade langetamiseni Kagu-Aasias ning teraviljade hinnatõusuni.

Isegi kui biokütuste puhul pole tegemist peamise toiduainete hinnatõusu põhjusega, arvavad mõned eksperdid, et see on valdkond, kus valitsused saaksid midagi toiduainete hinnatõusu aeglustamiseks ära teha. Põudade ja suureneva nõudluse vastu arengumaades on ju tõepoolest raskem midagi ette võtta.

Samas on kuulda ka arvamusi, mille kohaselt biokütuste suunas teele saadetud kriitikanooled on ekslikud. Põhjuseid tuleks otsida mujalt. Näiteks pole Maailmapank ega paljude riikide valitsused viimase paarikümne aasta jooksul midagi teinud, et toetada põllumajanduse jätkusuutliku arengut. Peale selle põhjustavad rahutusi eelkõige riisi ja nisu hinnatõus, kumbagi neist ei kasutata aga biokütuste valmistamiseks. Pigem on globaalne nõudlus suurenenud samal ajal, kui põud on paljude farmerite saaki vähendanud.

Originaaltekst Novaator.ee http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=C25E45B7-AAD7-4A1D-9F12-70B2638C59DA&ref=newsletter

reede, 11. aprill 2008

SA Geenikeskus kuulutab välja kaheksanda Artur Linnu stipendiumikonkursi

*SA Geenikeskus kuulutab välja kaheksanda Artur Linnu stipendiumikonkursi**Sihtasutus Geenikeskus kuulutab välja stipendiumikonkursi 2008/2009. õppeaastaks, mille raames antakse välja kuni neli 15000 krooni suurust Artur Linnu nimelist stipendiumi. Stipendiume võivad taotleda kõik geeni- ja biotehnoloogia valdkonnaga seotud erialadel õppivad üliõpilased ja kraadiõppurid. Taotluste esitamise tähtaeg on 28. aprill 2008. a. Stipendiumid makstakse välja SA Geenikeskuse juurde loodud Artur Linnu Stipendiumifondist.
*Stipendiumi taotlemiseks tuleb täidetud taotlusvorm koos akadeemilise soovituskirjaga ning vajalike lisadega saata elektrooniliselt aadressile maris.vali@genomics.ee (soovitatavalt) või saata/tuua tähtajaks SA Geenikeskus aadressil Vanemuise 21a, Tartu 51014. Stipendiumi taotlemise tingimustega saab tutvuda sihtasutuse kodulehel (www.genomics.ee).
Artur Linnu Stipendiumifondi nõukogu koosseisus akadeemik *Richard Villems* (Eesti Biokeskus), emeriitprofessor *Tiina Talvik* (SA TÜK Lastekliinik), professor *Tõnis Timmusk* (Tallinna Tehnikaülikool) ja *Maris Väli-Täht* (Sihtasutus Geenikeskus) teeb otsuse 2008/2009. õppeaasta stipendiaatide osas 19. maiks, k.a.2007/2008. õppeaastal väljakuulutatud konkursi raames eraldati kuus Artur Linnu nimelist stipendiumi väärtuses 15000 krooni, mille võitjateks osutusid Tartu Ülikooli geenitehnoloogia magistrandid Mari Järve, Margus Varjak ja Natalja Tšertova, Tartu Ülikooli bioinformaatika magistrant Priit Palta, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia doktorant Kalle Kipper ning Tallinna Tehnikaülikooli geenitehnoloogia magistrant Indrek Koppel.Sihtasutuse Geenikeskuse poolt 2001. aastal asutatud Artur Linnu Stipendiumifondi eesmärgiks on geenitehnoloogia valdkonna üliõpilaste ja teadustöötajate akadeemilise tegevuse toetamine sihtotstarbeliste stipendiumide kaudu. Fond on avatud ja sellesse võivad annetusi teha kõik füüsilised ja juriidilised isikud, kes soovivad toetada geenitehnoloogia arengut Eestis. Fondi tööd juhib neljaliikmeline nõukogu, kes teeb ettepaneku igal aastal väljaantavate stipendiumide suuruse ja arvu osas lähtudes olemasolevatest rahalistest vahenditest ja laekunud taotlustest.1999. aasta jaanuaris asutatud Sihtasutus Geenikeskus täidab Eesti ühiskonnas aktiivset geeni-ja biotehnoloogiasektori toetaja rolli aidates kaasa informatsiooni ja teadmiste vahetamisele. Sihtasutuse missiooniks on luua Eestis soodsad tingimused geenitehnoloogia sektori arenguks rahvusvaheliselt konkurentsivõimelisele tasemele./
Lisainfo saamiseks palume pöörduda: /Maris Väli, SA Geenikeskus juhatuse liige, tel 56621301.

Itaalia Valitsuse stipendiumid õppeaastaks 2008/09

Stipendiumeid on võimalik taotleda Itaalia riiklikesse õppeasutustesse ajavahemikuksoktoober 2008 - september 2009. Taotletavate kursuste kohustuslik kestus on 3-6-9-12kuud (va lühikursus)!• itaalia keele lühikursused (1-2-3 kuud) - olenevalt valitud kursusest jakestusest, võidakse neid vajadusel lugeda ettevalmistuskursusteks Itaaliaülikoolidesse astumiseks või kraadiõppeks;• õpingud erinevatel kursustel Itaalia ülikoolides - õpingute lõpus tuleb sooritadavastavad eksamid;• diplomiõpe - vastuvõtt konkursi alusel, mis seega ei välista väljalangemist.Eelneva/käimasoleva diplomiõppe pikendamine on võimalik vaid juhul, kui onsooritatud ettenähtud eksamid.• kõrghariduse kursused kunsti ja muusika alal Itaalia vastava taseme õppeasutustes;• itaalia keele ja kultuuri kursused itaalia keele õppejõududele - kandideeridavõivad itaalia keele õppejõud ja itaalia keelt erialana õppivad vähemalt 3. kursuseüliõpilased. Õpingud toimuvad põhiliselt Perugia, Siena ja Rooma 3 välismaalasteülikoolides;• kraadiõpe: I ja II astme Magister - (kestus mitte alla ühe õppeaasta),kandidaatidel on eelnevalt vaja üksikasjalikult tutvuda valitud õppekavaga, ettaotletav kursus vastaks soovitud erialale ja et magistrikursus valitud kõrgkoolisoleks võimalik. Arvestada tuleb finantskuludega ja välispraktikaga;• doktoriõpe - eelnevalt kooskõlastada valitud kõrgkooliga;• erialakursused (va meditsiin);• teadustöö - võimalik erinevates valdkondades. Kuna vastuvõttu reguleerivadkõrgkoolidesisesed reeglid, kooskõlastada eriala ja vastuvõtu võimalused eelnevaltItaalia õppeasutusega.Tingimused:• lühikursus: esitada motivatsioon ja sooritatud eksamite loetelu ning hinded;• itaalia keele oskus (va lühikursus);• stipendiumi saamiseks viiakse läbi intervjuud (va lühikursus);• kandideerijate vanusepiiriks on 35 aastat (va itaalia keele õppejõud);• kandideerija peab omama vastavale õppekavale ja –tasemele vastavat nõutavatharidustaset/kraadi:- diplomiõpe: keskharidus- magistriõpe ja erialakursused: vastavatele kursustele vastav Itaalias nõutav tase- erinevad õpingud kõrgkoolides: Eesti kõrgkoolis õppimise tõend- kunsti ja muusikaõpingud: keskharidus- lühikursus: keskharidus• kõik esitatavad haridustaset tõendavad dokumendid peavad olema tõlgitud itaaliakeelde (NB! Apostille /Haridusministeerium/ ja ENIC/NARIC /Akadeemilise TunnustamiseInfokeskus, Koidula 13A, Tallinn/ tõend), samuti muu dokumentatsioon;• kunsti- ja muusikakõrgkoolidesse kandideerijatelt eeldatakse kesktaseme kunsti-või muusikakooli lõpetamist tõendava dokumendi olemasolu, mis Eestis võimaldabastumist riiklikult tunnustatud kunsti- või muusikaakadeemiasse võikonservatooriumi, üldjuhul keskharidust;• Itaalia ülikoolidesse ja kõrgkoolidesse astumist võimaldavate kraadide jaharidusdiplomite osas on soovitav tutvuda iga-aastaselt uuendatava MIURandmebaasiga: http://www.miur.it > universita > studenti > studenti stranieri;Taotlusvormid on saadaval Itaalia Saatkonnas, Vene t 2, Tallinn.NB!! Palume teavitada SA Archimedes kandideerimise kohta.Kandideerimisdokumentide esitamise tähtaeg: 30. aprill 2008 (dokumentide SaatkondaLAEKUMISE kuupäev).Intervjuud kandidaatidega toimuvad orienteeruvalt maikuu keskel. Täpne kuupäevteatatakse kandideerijatele eraldi.

esmaspäev, 31. märts 2008

Ehk Bulgaariasse?

Järjekordselt on rõõm teile edastada stipendiumi pakkumine.
Bulgaaria Haridus- ja Teadusministeerium pakub 2008. aasta suveks 2 stipendiumi bulgaaria keele ja kultuuri suvekursustel osalemiseks. Sihtrühm: bakalaureuse-, magistri- ja doktoriõppe üliõpilased.Periood: 13.07 – 02.08.2008 Sofia ülikoolis (University of Sofia „St. Kliment Ohridski”) või 28.07 - 17.08.2008 Veliko Tarnovo ülikoolis (University of Veliko Tarnovo „St. Cyril and St. Methodius”).Stipendium katab osavõtumaksu, majutuse ja toitlustamise kulud.
Nõutud dokumendid (inglise keeles, esitada kolmes eksemplaris):
Sofia ülikool itaotlusvorm või Veliko Tarnovo ülikooli taotlusvorm,
diplomite ja hinnetelehtede koopiad,
motivatsioonikiri.
Avaldused peavad jõudma Sihtasutusse Archimedes 23. maiks 2008: Märksõna: Bulgaaria stipendium SA Archimedes Mobiilsustoetuste Keskus Koidula 13a Tallinn 10125 Täiendav info: Julia Duh (699 6496, julia@archimedes.ee)

TÜ maailmas tipus!?

Hiljuti jõudis meieni uudis, et osades valdkondades on TÜ jõudnud maailma tippu.
Maailma ühes suurimas teadusinformatsiooni andmebaasis ISI Web of Science tõusis Tartu Ülikool keskkonna- ja ökoloogiateadustes viimase kümne aasta ühe protsendi kõige tsiteeritumate ülikoolide ja teadusasutuste nimekirja.Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk ainult rõõmustas selle teate üle, kuid märkis, et ülikooli nende teadussuundade tugev seis ei ole üllatus. «Samas mõjukaima 1% hulka jõudmine näitab teatud uue kvalitatiivse piiri saavutamist. See on kindlasti paljude meie väljapaistvate, antud valdkonnas tegutsenud ja tegutsevate teadlaste pikaajalise ja sihikindla teadustöö tulemus. Arvan, et lisaks juba tunnustatud tegijatele on peale kasvanud ka piisavalt noori teadlasi, kes suudavad tagada saavutatud taseme hoidmist," ütles Burk.ISI Web of Science sisaldab infot ligikaudu 9300 juhtivas teadusajakirjas ilmuvate artiklite kohta (kokku üle 38 miljoni kirje) ja jälgib seda, millistele allikatele need artiklid omakorda viitavad. Varasemalt on Tartu Ülikoolist institutsionaalse 1% künnise ületanud kliiniline meditsiin ning taime -ja loomateadus.Rohkem infot ISI Web of Science'i kodulehelt: http://sciencewatch.com/dr/ne/08febne/

Uudis pärineb TÜ kodulehelt

neljapäev, 13. märts 2008

Doktoriõppe konverents

Projekti „Eesti doktoriõppe kvaliteedi, tulemuslikkuse ja jätkusuutlikkusetagamise süsteem“LÕPUKONVERENTSILE26. märtsil 2008 kell 10.00 – 17.30Tartu Ülikooli aulas

Projekti lõpukonverentsile on kutsutud Eesti ülikoolide õppejõud,doktorandid ja nende juhendajad, juhtkonna liikmed, doktoriõppe nõustajad, doktoriõppe tellijad ja partnerid ministeeriumidest ning ettevõtetest, etüheskoos otsida lahendusi tulemuslikumaks doktoriõppeks, mille kvaliteetmõjutaks parimal viisil kõrgtehnoloogilise majanduse ja teaduspõhiseühiskonna arengut.
Konverentsile saab registreeruda kuni 24. märtsini veebiaadressil:http://www.eformular.com/enev/26.03.2008.html
Kava9.30-10.00 registreerimine, tervituskohv
10.00 -10.15 konverentsi avamine – TÜ rektor prof Alar Karis1. OSA – JUHATAB TÜ REKTOR PROF ALAR KARIS
10.20-10.35 Avaettekanne
10.40-11.05 Eesti Arengufondi ettekanne – Eesti Arengufondi juhatuseesimees Ott Pärna11.10-11.35 HTM doktoriõppe arengupoliitikast – HTM kõrghariduse ja teaduse asekantsler prof Andres Koppel
11.40-12.00 Doktoriõppe kvaliteedist ja selle kindlustamisest–Rektorite Nõukogu kvaliteedikomisjoni esimees EMTA prorektor prof Margus Pärtlas
12.05-12.30 Innovaatiline ülikool, tipphariduse ja majandusarenguseostest – TÜ prof Tõnis Mets
LÕUNA
2. OSA - JUHATAB HTM KÕRGHARIDUSE JA TEADUSE ASEKANTSLER PROF ANDRESKOPPEL
13.30 – 14.15 Doktoriõpe 1991-2007-2015: uuringute ja arutelude tulemusedning soovitused– projekti juht prof Väino Puura
14.15-15.45 ARUTELU: Doktoriõppe strateegilisest planeerimisest jaarendamisest ülikoolides – TÜ teadusprorektor PhD Kristjan Haller, TTÜteadusprorektor prof Rein Vaikmäe; TLÜ akadeemiline prorektor PhD HeliMattisen, EMÜ teadusprorektor prof Anne Luik, EMTA prof Urve Lippus, EKAakadeemiline prorektor prof Andres Tali, TÜ füüsika 4. aasta doktorantMartti Pärs
15.45 -16.00 KOKKUVÕTE, konverentsi lõpetamine
16.00-17.30 VEIN JA SUUPISTED TÜ KUNSTIMUUSEUMIS Väino Puura, projekti juht

Eelmiste konverentside materjalidhttp://www.ut.ee/doktoriope/projektid/eds
Konverentsi ettekanded avaldatakse kogumike sarja IV köitenaTäiendav teave: projekti koordinaator Ene Voolaid, e-mail ene.voolaid@ut.ee,737 6269

Hakes.ee!

Head tudengid, kes soovivad õppida või täiendada ennast välismaal peaksid külastama Hakes'e kodulehte. Arvan, et enamus erialade tudengid peaksid sealt leidma endale huvipakkuva ülikooli väljaspool Eestit, niisiis julget otsimist.
Vaata: http://www.hakesinternational.org/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

kolmapäev, 12. märts 2008

Mida rohkem õpime, seda kauem elame?

USAs läbi viidud uurimuse kohaselt on keskmine eluiga seal küll suurenemas, kuid ainult inimestel, kellel on haridust rohkem kui 12 aastat.

Inimesed, kellel on ette näidata midagi rohkemat kui keskkoolidiplom, võivad valmistuda elama 82-aastaseks, kehvema haridustasemega inimesed peavad leppima 75 aastaga, kirjutas Live Science.
"Viimaste aastakümnetega on oodatav eluiga suurenenud, mis on hea näitaja. Kui aga uurida vaid kõrgelt haritud inimesi, selgub, et pea kogu edu võib kirjutada nende arvele,” ütles uurimuse juht, Harvardi ülikooli teadlane Ellen R. Meara.
"On mõistatuseks, miks oleme suutnud pikendada vaid mõnede inimrühmade eluiga?” küsis Meara.
Uurimus põhjal võib vastuseks olla tubakas. „Pea viiendik vähem ja rohkem haritud inimeste surmade erinevustest võib kirjutada suitsetamisest tulenevate haiguste, näiteks kopsuvähi arvele,” kinnitas Meara.
Eluea erinevus ei tulene siiski otseselt haridustasemest, ütles Meara. „Vähem haritud inimestel on tavaliselt väiksem sissetulek. Vaesemad inimesed aga elavad suurema tõenäosusega halvemates elamistingimustes või suurema kuritegevusega piirkondades. Lisaks võib neil olla raskem ligipääs tervisekindlustusele ja arstiabile,” lisas ta.
Meara sõnul on järgmiseks väljakutseks töötada välja meetodid, millega kõigi USA kodanike eluiga pikendada. „Peaksime suutma viia info tervislikematest eluviisidest ka vaesemate inimesteni,” ütles ta.
Yale’i ülikooli teadlase David L. Katzi arvates on parimaks viisiks selle eesmärgi saavutamisel vaesuse vähendamine ning haridustaseme tõstmine. "Kuigi juba 1980. aastatest on keskendutud haiguste ja suremuse vähendamisele etniliste vähemuste ja vaesemate inimeste hulgas, on vahe jõukamatega siiski säilinud. Tegelikult on vahe kõrgemalt ja madalamalt haritud inimeste vahel isegi suurenenud.”
Katzi sõnul näitab uurimus selgesti, et senised pingutused pole olnud piisavad. „Tervis pole mitte otseselt arstide töö tulemus, vaid inimese eluviiside ja valikute peegel. Vaesus ja madal haridustase on nii võimaluste kui ka tervise vaenlased. Nende vaenlastega peab võitlema sama tõsiselt kui nende kaasproduktide – haigustega.”

Uudis pärineb Novaatorist: http://www.ap3.ee/Default2.aspx?ArticleID=730fd093-79a7-46bd-9cbd-dc2bb5a0fe3f&RubricID=a333695f-4f9f-45b9-91bb-966dfcc01407&open=sec

Kui viitsid kae ka http://www.livescience.com/

esmaspäev, 3. märts 2008

Prof. Kulli mälestusfondi stipendium

TARTU ÜLIKOOLI SIHTASUTUS KUULUTAB VÄLJA ESIMESE PROFESSOR OLEVI KULLI MÄLESTUSFONDI STIPENDIUMI KONKURSI
1. märtsil avaneb esimene professor Olevi Kulli Mälestusfondi stipendiumikonkurss, mille lõpptähtaeg on 1. aprill. Välja kuulutatakse üks 13 000krooni suurune stipendium.*Stipendiumi saavad taotleda Eesti ülikoolide taimede ökofüsioloogia,metsaökoloogia ja ökosüsteemide ökoloogia eriala põhiõppe viimase aastaüliõpilased, magistrandid, doktorandid ja järeldoktorantuuris õppivad nooredteadlased. Reisistipendiumi võivad taotleda ka välisteadlased, kui nendekülastuse keskmeks on suhtlemine ja infovahetus Eesti ökoloogia erialaüliõpilastega.Professor Olevi Kull (22.07.1955 – 31.01.2007) oli kaasaegse Eesti üksrahvusvaheliselt tunnustatumaid teadlasi, kelle uurimusedfotosünteesiaparaadi ja lehestiku kohanemisvõimest valgustingimustele onjuba muutunud teadusvaldkonna klassikaks. Olevi Kulli Mälestusfondi asutasidmöödunud aastal tema kolleegid nii kodu- kui ka välismaalt.Sihtasutuse juhataja Ruth Kotsari sõnul olid fondi asutajad väga aktiivsedtoetuste kogumisel. „See tagas möödunud aasta lõpuks piisavad vahendid fondijätkusuutlikkuseks ja võimaldas vähem kui aasta pärast fondi loomist jubaesimese stipendiumi välja kuulutada," ütles Kotsar.Mälestusfondi statuut ja taotlemiseks vajalike dokumentide loetelu asub TÜSihtasutuse koduleheküljel aadressil: *http://www.ut.ee/sihtasutus*.Lisainfo: Ruth Kotsar, tel 737 5853, 5216 820, *ruth.kotsar@ut.ee*

reede, 29. veebruar 2008

PhD positsioon Viinis

Edastan teile õppimisvõimaluse Austrias.
Dear .., this is to inform you on the opening of six fully funded PhD positions atthe University of Veterinary Medicine Vienna, Austria.All details of this call can be found at http://www.vu-wien.ac.at/phd/Deadline for application is April 15, 2008!I kindly ask you to announce this opportunity within your institution.Thank you very much for your kind cooperation.With best regards from ViennaUrsula M. Schober, PhDUniversity of Veterinary Medicine ViennaInternational Relations OfficeVeterinärplatz 1, A-1210 Vienna, AustriaTel: +43-1-25077-1107Fax: +43-1-25077-1192http://www.vu-wien.ac.at/ausland/start.htmmailto:Ursula.Schober@vu-wien.ac.at

Palju õnne Ene Ergma!


Tänasel maagilisel 29. veebruaril on sünnipäev akadeemikul ja Riigikogu spiikril Ene Ergmal. Seega soovime Talle südamest õnne ja tugevat jaksu!

Sünniaeg ja -koht: 29.02.1944 Rakvere

Haridus: Moskva Riiklik Ülikool 1969, astronoomia (cum laude); füüsika-matemaatikakandidaat 1972, füüsika-matemaatikadoktor 1984; Tartu Ülikool, füüsika 1964; C. R. Jakobsoni nim Viljandi 1. Keskkool 1962

Töökohad: XI Riigikogu esimees 2007–; X Riigikogu esimees 2003–2006, aseesimees 2006–2007; Eesti Teaduste Akadeemia asepresident 1999–2004; Tartu Ülikool, teoreetilise füüsika ja astrofüüsika kateedri professor 1988–1992, astrofüüsika korraline professor 1992, teoreetilise füüsika instituudi juhataja 1992–1996, füüsikaosakonna juhataja 1992–1998 NSVL Teaduste Akadeemia Astronoomia Instituudi juhtivteadur, teadussekretär, vanemteadur, nooremteadur 1974–1988; ENSV Teaduste Akadeemia Füüsika ja Astronoomia Instituut, nooremteadur 1972–1974

Ühiskondlik tegevus: Rahvusvahelise Astronoomiaühingu (IAU), IAU Eesti komitee, Euroopa Astronoomiaühingu (EAS) ja Eesti Füüsika Seltsi liige; Tartu Observatooriumi nõukogu, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi nõukogu ja Tartu Ülikooli Füüsika Instituudi nõukogu; Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik alates 1997; Euroscience; Inglise Kuningliku Astronoomiaseltsi assotsieerunud liige alates 2001; Descartes’i preemia suure žürii liige 2002, president 2003-2005; Göttingeni Teaduste Akadeemia külalisprofessor; Rootsi Kuningliku Inseneriteaduste Akadeemia välisliige; Tartu Akadeemilise Tenniseklubi

Teadustegevus: Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik 1997; Göttingeni Teaduste Akadeemia külalisprofessor 1994; Kõrgema Atesteerimise Komisjoni professor 1990; Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika instituudi astrofüüsika professor 1988 Doktoridissertatsioon "Ebastabiilne termotuumaaine põlemine tähe hilistes evolutsioonistaadiumites" 1984

Loominguline tegevus: avaldanud artikleid erialastes ajakirjades, erialaentsüklopeediates jm ning Eesti ajakirjanduses, esinenud tele- ja raadiosaadetes


Info pärineb Riigikogu kodulehelt

Eestlased maailmakaardil!


Sellise pealkirja põhjuseks on avastus, milles mängisid olulist rolli Tartu Ülikooli teadlased. Nimelt Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi taimebioloogia labori teadlased Triin Vahisalu, Heino Moldau ja Hannes Kollist osalesid rahvusvahelise meeskonna koosseisus, kes avastas geeni, mis aitab nende tumedate plekkide teket seletada. Avastust kirjeldav artikkel ilmus äsja maailma mainekaimas teadusajakirjas Nature.
Kõikide taimede lehtedes on väikesed õhulõhed (taime suud) – kahe sulgraku vahele moodustuvad väikesed pilud, mille kaudu saab taim atmosfäärist süsihappegaasi. Samade lõhede kaudu pääsevad taime ka haigustekitajad ja õhus leiduvad saasteained, näiteks osoon.

„Osoon on väga tugev oksüdant ning tööstusrevolutsiooni algusest on selle kontsentratsioon maalähedastes õhukihtides kordi suurenenud,” ütles Kollist. Kõrgenenud osoonikontsentratsioon pidurdab kasvu ja kahandab saagikust. Arvatakse, et osoon tekitab taimedele rohkem kahju kui kogu muu õhusaaste kokku.
Õhulõhede kaudu väljub taimest ka niiskus – kui mullas on vett piisavalt, on õhulõhed avatud. Kui vett on vähe tõmbuvad õhulõhed kinni, et eluks hädavajalikku vett hoida. Seega peab taim suutma õhulõhesid piisavalt avada, et tagada CO2 sissepääs, samas ka vajadusel neid kiiresti sulgeda, et mitte liigselt vett kaotada.
Kui lehte ründab mingi haigustekitaja siis tekib ülitundlikkusreaktsioon – lehele tekib tume laik. Kiiresti võetakse haigestunud piirkonnast toitained ära, et haigus ei saaks levida. Samalaadne protsess toimub ka osooni toimel.
Tartlastega koos seisavad avastuse taga ka Helsingi ülikooli ja USAs Californias asuva San Diego ülikooli teadlased.
Katseid tehti taimebioloogia mudeltaime arabidopsise ehk müürloogaga. Nendeks katseteks on Tartu Ülikoolis ehitatud spetsiaalne katseseade, kus saab täpselt mõõta taime gaasivahetust. Mõõta saab nii taime poolt neelatava süsihappegaasi hulka kui taimest eralduva vee kogust. Samuti saab tekitada väga osoonirikka keskkonna.
Selgitati välja taimed, millel ilmnes ülitundlikkus osooni suhtes. Seejärel uuriti nende taimede genoomi ning leiti üles mutatsioon geenis, mis kodeerib valku, millel on keskne roll õhulõhede sulgumise ja avanemise reguleerimisel. Avastatud geenile anti nimeks SLAC1 (SLow Anion Channel1). Kollisti sõnul polnud seni kirjeldatud ühtki geeni, mis mängiks õhulõhede sulgumise regulatsioonis nii keskset rolli.
Avastus on tema sõnul üks samm teel, mis tulevikus võib aidata luua taimi, mis suudavad põuastes või saastunud piirkondades paremini vastu pidada. Põuarikkaid piirkondi tuleb maailmas aina juurde, samuti kasvab kiires tempos maakera rahvaarv. „Meie töö on üks samm edasi mõistmaks õhulõhede regulatsioonimehhanisme,” ütles Kollist.
Uudis pärineb ÄP Novaatorist.

neljapäev, 28. veebruar 2008

Keskkonnaabi blogi


Avastasin uue blogi enda jaoks, nimelt Erik Puura keskkonna veebipäeviku. Põnevat ja harivat lugemist leiab sealt ohtralt. Toon teieni ka viimase uudise mis räägib ühest ideest, mida tasuks kaaluda.


Eesti peaks käivitama elektriautode tootmise

Missuguse majandusharu arengusse võiks eestlased ise investeerida? Erinevaid aspekte kaaludes arvan, et Eesti võiks ise hakata kokku panema elektriautosid ja teisi akudel töötavaid elektrilisi transpordivahendeid. Mitte nii eksklusiivseid, mida Tesla Motors teeb, vaid rahulikke, kvaliteetseid ja praktilisi, nagu näiteks see inglaste piimaauto, mis loomulikult põhineb vanemal tehnoloogial ning mille muudab praktiliseks vajadus pidevalt peatuda.

Selle ettepaneku üheks põhjenduseks on tuuleenergia võimalused, millest just kirjutasin. Meil on võimalik suur osa transpordisektorist üles ehitada sisuliselt emissioonivabana - kasutame tuuleenergia tippaegu akude laadimiseks transpordisektori jaoks. Kuna tuuleenergia põhiprobleemiks on vajadus seda akumuleerida, siis me ei akumuleeri seda mitte spetsiaalsetesse süsteemidesse, mis tõstavad tunduvalt energia hinda, vaid transpordisektori energiaallikatesse, mida on niikuinii vaja laadida - kui trandpordisektor sellel põhineks.
Eestis on kokku pandud vormelautosid, busse, ekskavaatoreid… Kõik on olnud võimalik. Ka teadlased on meil (veel) olemas, kes teavad trende ja oskavad soovitada, missugused energiaallikad on kõige optimaalsemad (akud, suruõhk…). Ise kompetentsi kokku pannes ja üles ehitades saaksime muutuda sarnasteks näiteks hispaanlastega, kes mitte ei tooda tuuleturbiine oma kodumaal, vaid avasid tehase ka USA-s. Alustada võiks kindlatest mudelitest koostöös välismaise autotootjaga. Koostöös tanklakettidega oleks vajalik üles ehitada kiirlaadimis- või akuvahetusjaamad. Olles omandanud vajalikud kogemused muutuks selline tootmine üheks Eesti peamiseks eksportijaks. Kas Eestis leidub investoreid, kes sellisele väljakutsele vastaksid?

Siia juurde lisasin ühe huvitava joonise.

Midagi huvitavat

Tartu Ülikooli Raamatukogu kolmandal korrusel on alates 19. veebruarist avatud
näitus “50 põhjust välisülikoolis õppimiseks”. Näituse idee pärineb Tartu Ülikooli
õppeosakonna välisüliõpilastalituselt, kes palus välismaal õppinud tudengeid
pildistada oma tudengielu välismaal veedetud aasta või semestri vältel. See näitus on
heaks ülevaateks, mida kõike võib välismaal õppides kogeda ja kohata. Näitus jääb
avatuks 30. märtsini.

Info pärineb Põhja-Ameerika Ülikoolide teabekeskuse uudiskirjast.

kolmapäev, 27. veebruar 2008

Kristjan Jaak!

Püüan siis jätkuvalt teieni tuua õppimisvõimalusi, seekord Kristjan Jaagu stipendiumid.
Teave on pärit Archimedes kodulehelt: http://www.archimedes.ee/amk/index.php?leht=8
Kristjan Jaagu stipendiumiprogramm on Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Sihtasutuse Archimedes koostöös algatatud riiklik stipendiumiprogramm, mille eesmärgiks on toetada Eesti kõrgkoolide magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste õpinguid välisülikoolide juures ning magistri- ja doktoriõppe üliõpilaste ning õppejõudude õppe- ja teadustööga seotud välislähetusi.
Konkurss 2008/2009 õppeaasta stipendiumitele on avatud. Taotlusi võetakse vastu kolmes kategoorias:
TASEMEÕPE - välisõpingud kuni 1 aasta, sihtrühm doktorandid ja magistrandid. Taotluste esitamise tähtaeg: 1. mai 2008
OSALINE ÕPE - välisõpingud 1 - 5 kuud, sihtrühm doktorandid ja magistrandid. Taotluste esitamise tähtajad: 1. mai 2008 ja 1. oktoober 2008
VÄLISLÄHETUSED - välislähetus 3-21 päeva, sihtrühm noored õppejõud (kuni 35 a), doktorandid ja magistrandid. Taotluste esitamise tähtajad: 1. juuni 2008, 1. detsember 2008, 1. märts 2008 (viimane 2007/2008 õppeaasta taotlusvoor)
Vastu võetakse taotlusi, mille kõige varasem lähetuse aeg on 1 kuu peale stipendiumile kandideerimise tähtaega.
Kristjan Jaagu tasemeõppe ja välislähetuse stipendiumi kontaktisikuks Sihtasutuses Archimedes on Evelin Einla, e-posti aadress evelin@archimedes.ee, telefon 6 962 432.
Kristjan Jaagu osalise õppe stipendiumi kontaktisikuks Sihtasutuses Archimedes on Tuuli Soodla, e-posti aadress tuuli@archimedes.ee telefon 6 996 490

Teadus punkt ee!

Kiire põige portaali teadus.ee ning lugu, mis seal silma hakkas:
Kui te olete ennast avastanud sealt, kuhu teil polnud vähimatki kavatsust minna, siis teadke – olete täiesti normaalne inimene. Lugesin just hiljuti uudist, et Leedsi ülikooli teadlased avastasid, et inimene on tegelikult karielajas nagu lammas või parvelind. Nad nimelt kogusid ühte saali paarsada inimest ja palusid, et nad üksteisega ei suhtleks. Liikuda võisid nad kuhu iganes, juhuslikult, ainult et nad pidid hoidma vähemalt käteulatuse võrra distantsi. Teadlased aga informeerisid teiste katsealuste teadmata väikest hulka katsealuseid, kuhu liikuda. Ja nii selguski, et 200 inimese puhul piisab vaid kümnest suunateadlikust inimesest, et teised alateadlikult nende eesmärgikindlatega samas suunas liikuma hakkaksid. Seega, vaid 5% rahvahulgast määrab, kuhu ülejäänud 95% suunduvad.
Leedsi ülikooli professor Jens Krause jäi küll poliitiliselt korrektseks ja kinnitas ajakirjanikele, et nende tulemusi saab kasutada näiteks õnnetuste puhul või jalakäijate organiseerimiseks inimestest tulvil tänavatel.Mis ütlemata jäi, on et seda teadmist kasutavad ka massirahutuste organiseerijad. Ning muidugi igasugused revolutsionäärid, ekstremistid ja muud äärmuslased. Nii lähi- kui kaugajaloost on selle kohta hulgaliselt näiteid tuua. Inimene on lambakarja liige – see ütelus ei tundugi nüüd pahatahtlikuna, vaid lihtsalt tõdemusena.Siit võib minna veel edasi ja küsida – kas mitte pole üks autostumise põhjusi alateadlik püüd saada eemale lambakarjast, mis tõmbab su endasse, kuni lõpuks avastad end näiteks oma kodu asemel hoopis mõnel laulupeol olevat. Autoplekk kaitseb karja eest. Või siiski. Kas pole ka meie teedel toimuv ohjeldamatu kihutamine siiski lambakarja efekt. Piisab, kui 5% autodest kihutab, ja kohe teevad seda kõik.

esmaspäev, 25. veebruar 2008

Haarake võimalusest!

Head sõbrad, taas on mul tore võimalus teile edastada teada õppimisvõimalusest välismaal. Nimel pakub Põhja-Carolina Ülikool meie tudengitele võimalust studeerida sealses ülikoolis järgmisel õppeaastal. Vajamineva teabe leiate allpool olevast tekstist.
Teate, peaksin vist rohkem siia üles riputama analoogse sisuga infot, et noored teadushuvilised ikka oleksid oma võimalustega kursis.
Edukat proovimist!

KONKURSS PÕHJA-CAROLINA ÜLIKOOLI GREENSBOROS
Vastavalt ülikoolidevahelisele lepingule on TÜ üliõpilastel võimalus 2008/2009.
õppeaastal semestri või kahe vältel õppida Põhja-Carolina Ülikoolis Greensboros
(USA). Vahetusüliõpilasele tagatakse tasuta õpe, majutus ja toitlustamine; kõik
muud kulud tuleb üliõpilasel endal kanda, sh viisa- ja reisikulud ning tervisekindlustus
(350 USD semestris).
Vahetusüliõpilaseks võivad kandideerida bakalaureuse- ja magistriõppe üliõpilased.
Kandideerida ei saa arstiteaduskonna üliõpilased; ka ei pakuta kursusi õigusteaduse
magistrantidele ning piiratud võimalused võivad olla ka meedia/ajakirjanduse
üliõpilastel.
Täpsem teave: http://www.uncg.edu/ipg/studyabroad/intExStudent.html
Kandideerimiseks vajalikud dokumendid:
- CV (eesti keeles, välisüliõpilastlituse vormil: http://www.ut.ee/137055)
- Avaldus (http://www.uncg.edu/ipg/studyabroad/PartUniv.html)
- Tõend õppetulemuste kohta, magistrantidel ka bakalaureuseastme
akadeemiline õiend (inglise keeles)
- Motivatsioonikiri (inglise keeles)
- Soovituskiri TÜ õppejõult (inglise keeles)
- Tõend keeleoskuse kohta (TOEFL)
Dokumendid esitada hiljemalt 17. märtsiks välisüliõpilastalitusele.
Kontakt:
Margot Laneman
Õppeosakonna välisüliõpilastalitus
Ülikooli 18-104
Tel. 737 6270
E-post: margot.laneman@ut.ee

reede, 22. veebruar 2008

Hello Africa!!!


Nagu oma-aegne laul tekitab ka viimane teadlaste avastus meie päritolu kohta omajagu furooori. Nimelt väidavad teadlased, tuginedes viimastele geeni-uuringutele, et inimesed elasid evolutsiooniraja alguses peaasjalikult Aafrikas. Enne tulemusteni jõudmist võrdlesid teadlased 650 000 geneetilist markerit peaagu tuhandel inimesel 51 populatsioonil üle maakera. Ning variatsioon eri populatsioonide vahel oli väiksem aafriklastel, väidab Stanfordi Ülikooli teadlane Marcus Feldman. Teooria kohasel asusid tollasel inimesed Aafrikas ning kuskil 100 000 aastat tagasi asuti uutele maa-aladele. Niisiis võis iga väike inimrühm, kes asus elama teise piirkonda, panna aluse uuele populatsioonile. Uuringu järgi rändasid tollased asukad Aafrikast edasi Lähis-Idasse, seejärel Euraasiasse ning viimastena Ameerikasse ja Okeaaniasse.


Sellest avastusest on pikemalt juttu ajakirjas Science, kuid mina lugesin National Geographicust:


teisipäev, 19. veebruar 2008

Viva Stipendium!

Enamus tudengeid teab, et õpingu jooksul on hetki, kus tuleb läbi ajada väga väikese summaga. Eks endalgi on olnud aegu, kus makaronid ja hapukoor olid mu lahutamatud kaaslased. Kuid eks peale kehvamaid aegu tulevad paremad! Igatahes soovitan kõigil õppuritele oma eelarve suurendamiseks otsida lisavahendeid. Üks võimalus on käia tööl. Kuid kas see ei tõmba sind tudengimelust eemale? Kahtlemata. Seega on otstarbekas keskenduda õigel hetkel õppimisel, et hinded oleksid maksimumi lahedal. See aga annab omakorda võimaluse kandideerida mõnele stipendiumile, mis 'rikastab' su toidulauda. Muidugi on olemas igakuine riiklik õppestipendium, kuid seda saavad siiski kõige paremad. Kui sina pole õppimisest just esirinnas, kuid paistad silma teistes valdkondades, siis on viimane aeg oma rahalist olukorda parandada stipendiumiga.
Mis selleks teha? Kõige pealt uuri oma ülikooli kodulehelt, millistele stipendiumitele hetkel kandideerida saab. Siis küsi nõu sõpradelt, kuidas ja millal? Alati jälgi, et vastaksid stipendiumi statuudis välja käidud nõuetele. Loe põhjalikult juhist, milliseid dokumente lisaks avaldusele on vaja. Enamus dokumendid on võimalik kokku saada nädalaga, seega on oluline mitte jätta sooviavalduse esitamist viimasele hetkele. Kui kõik on postiga teele pandud, siis jääb ainult loota, et sina osutud valituks.
Kuid pea alati meeles, et stipendium on ühelt poolt ka tunnustus, mis eeldab, et oled olnud üks parimaist!
Siinjuures minu sügav kummardus kõigile asutustele, organisatsioonidele ja eraisikutele, kes Eesti tudengeid on aidanud nende õppingute teel.

neljapäev, 14. veebruar 2008

Dinosaurused said suguküpseks nooreeas


Kes meist ei ole näinud Spielbergi filmi "Jurrasic Park". Samuti teame, et on olemas igasuguseid dinosauruseid - kiireid ja aeglasi, suuri ja väikeseid, ogalisi ja vähem-ogalisi jne. Igatahes leitakse igal aastal ühe uusi ja uusi dinosauruste jäänuseid.

Põhja-Ameerika ülikoolid on vaatluse alla võtnud dinosauruste suguküpsuse, mida püütakse määrata luude abil.

Jaanuaris kirjutas sellest Science Daily. Antud lugu on ise järgmine:

Kuigi dinosaurused on arenenud roomajatest ning kellest omakorda on evolutsiooni käigus arenenud tänased linnud, sarnaneb dinosauruste kasvamine ning seksuaalne küpsemine rohkem imetajatele. Nii vähemalt väidavad California Ülikooli teadlased.
Uurimus näitas, et dinosaurused arenesin nö. noorukieas väga kiiresti, mis on omane mäletsejalistele. Lisaks tuli välja, et nad saavutasid seksuaalse küpsuse kiire arengu (noorukiea) lõpu faasis, enne kui nende keha oli saavutanud normaalse kehakaalu. Paljud imetajad, kaasa arvatud inimesed on võimelised sigima juba enne kui nad on kehaliselt välja arenenud. Teadlased oletavad, et dinosaurused olid sigimise seisukohalt varaküpsed ning selle üheks põhjuseks oli ka nende suur suremus täiskasvanueas.
Uurimuses vaadeldi kolme emase dinosauruse fossiilseid jäänuseid. Võetud proovid näitasid, et dinosauruse luu sisemine struktuur sarnaneb tänapäevase linnu luukoega. Näiteks munejal kanal on kaltsiumirikas luukude, mis deponeerib luuüdi õõnsusesse kaltsiumi enne munemist. Kuna dinosaurused olid munejad, siis arvatakse, et nende puhul toimus kaltsiumi paigutamine luudesse sarnaselt lindudega enne ovulatsiooni.
Viimasel 15 aastal on uuringud selgitanud dinosauruste kasvamist. Nende luud moodustuvad ringidena nagu puudel aastaringid. Seega, kui puul üks ring näitab ühte kasvuaastat, siis dinosaurused kasvasid sünnijärgselt väga kiiresti ning jätkasid kasvamist peaaeguni kuni olendi eksistentsi lõpuni. Kuigi varem on dinosauruseid võrreldud roomajatega, siis on viimased uuringud näidanud, et dinosauruste arenesid kiiremini ning nende luudel oli parem verevarustus. Rääkides selgroogsetest, siis nii kiire kasvuga on osad linnud ja imetajad. Linnud ja väiksemad imetajad arenevad kiiresti kui füüsilise küpsuseni ning saavad seejärel suguküpseks. Kuid suured imetajad saavutavad suguküpsuse enne kui nende kasv aeglustub. Samas on raske hinnata millal võisid dinosaurused saavutada suguküpsuse, kuna seniste skeleti leidude põhjal on seda rakse hinnata.
Uurijad kasutasid luude uurimisel Põhja-Ameerikas enim leitud Tenontosauruse jäänuseid. Luude kasvuringid viitasid sellele, et isend oli olnud tiine kaheksa aastaselt. Teadlaste arvates oli nimetatud dinosauruste puhul tegemist isenditega, kes olid ühtlasi ka saakloomad. Seega tuli neid sigitada üsna noores eas.
Igatahes on Utah’ Ülikooli teadlastel kogutud suurel hulgal fossiilseid jäänuseid, millest püütakse eelpool mainitud väidetele kinnitust leida.

Vt. ka http://www.sciencedaily.com/releases/2008/01/080114173919.htm

kolmapäev, 13. veebruar 2008

Teadusuudis Vikerraadios

Tervitus üle pika aja!
Enamus teadushuvilisi teab, et Vikerraadios on igal hommikul teadusminutid, mida veab Priit Ennet. Neid on võimalik kuulata igal pool tunnil. Täna hommikune uudis oli sellest, kuidas juba kolmekuused beebid mõistavad arvude erinevust. Prantsuse teadlased eesotsas Veronique Izardiga Lõuna-Pariisi Ülikoolist on avastanud, et juba sedavõrd õrnas eas inimlastel on välja arenenud esemete hulga hindamisele pühendunud närvivõrgustik. Avastus annab tuge teooriale, et arvutunnetus on inimestel kaasa sündinud. Varem on Izard näidanud, et täiskasvanutel ja 4-aastastel lastel töötleb arvudega seonduvat infot teatav kindel ajuosa. Nüüd mõõtsid nad eriliste mütsikeste abil ajulaineid 36 imikul. Beebidele näidati ekraanil järgemööda mitmesugusel hulgal mitmesuguseid esemeid. Enamasti oli mitmel pildil järjest sama arv samu esemeid, näiteks neli parti. Aeg-ajalt aga eset vahetati või muudeti selle arvu. Ja selguski, et ka juba kolmekuused lapsed reageerivad eseme vahetusele ja arvu muutusele eri ajuosadega, just nõndasamuti nagu täiskasvanudki.
Pean nüüd mõtlema, kas täheldasin eelpool kirjeldatut oma poja juures aasta tagasi? Pole aimugi. Ilmselt pole see minu valdkond, kuid tänud teadlastele, kes tõid selle teabe meieni! Aitäh, oleme taas targemad! Ja uudishimulikumad.
Uudis ise pärineb New Scientist'ist
http://www.newscientist.com/article/mg19726425.600-babies-reveal-natural-gift-for-numbers.html

esmaspäev, 4. veebruar 2008

Tähelepanu noored teadushuvilised!


Ma olen paaril korral juba maininud, et möödunud aasta lõpus alusatas tegutsemist noortele mõeldud teadusajakiri Akadeemiake. Nüüd on aga väljas juba ajakirja teine number.

Selles numbris on võimalik lugeda lõuna-urvalinnust, ööliblikate söödaeelistustest Põhja-Muhu kadastikus, rebaste päeva kommetest, Emajõe veetasemest Tartus jpm. huvitavat.

Mulle kui endisele kaitseväelasele pakkus rohkesti huvi Sandra Süda artikkel "Minu isa Afganistani sõjas". Seda lugu võiks kokku võtta autori sõnadega, et kahju on sellest, et oleme unustanud need noored Eesti mehed, kes võitlesid Afganistanis. Mitte vabatahtlikult!
Kellel nüüd tekkis huvi ajakirja oma artikkel saata, siis selleks on aega 1. juunini ning loodetavasti trükitakse teie lugu ära juba sügiseses numbris.
Mõnusat ära olemist Akadeemiakese seltsis!
P.S. Oskan veel nii palju öelda, et ajakiri on kättesaadav nii Rahvusraamatukogus kui Tartu Ülikooli raamatukogus.

reede, 1. veebruar 2008

Kogu tõde alkoholist?

Leidsin mõni aeg tagasi BBC teaduse lehekülgedelt huvitava info, mis puudutab alkoholi tarbimist ning lükkab ümber nii mõnegi müüdi, mis puudutab alkoholi "kasulikke tegureid". Hea blogi lugeja, loodan, et alljärgnev tabel on piisavaks argumendiks, et järgmisel korral jätaksite poes veinipudeli ostata ning kulutaksite selle millelegi muule. Nt. spordivarustusele või mis veelgi parem, ostate mõne teadusajakirja. See on sada korda parem lõõgastus kui vägijoogid!
Allikas: http://www.bbc.co.uk/science/hottopics/alcohol/index.shtml#for_against1

esmaspäev, 28. jaanuar 2008

Spiikri soovitus


Tere, teadushuvilised! Möödunud nädalavahetusel juhtus mulle kätte verivärske Akadeemiakese teine number. Sellest, mis seal lugeda on, kirjutan ehk edaspidi. Täna tahan aga teie tähelepanu juhtida ühes laupäevases lehes ilmunud usutlusele meie spiikri Ene Ergmaga. Nimelt viimane väitis, et internetti kasutades külastab ta sagedasti site'i http://www.eso.org/.

Seega on minu kui teaduse propageerija ülim kohustus heita pilk nimetatud lehele ning valgustada teid selle olemusest.

ESO ehk European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere.

Peatusin siinjuures enim lingile ESO highlights in 2007. Nimelt ühines ESO-ga möödunud aasta 1. jaanuaril Tsehhi Vabariik, kes on ühtlasi organisatsiooni 13 liige. Septembris sai ESO endale uue peadirektori, kelleks on Tim de Zeeuw.

Lisaks annab koduleht teada, et mitmeid teaduslikke avastusi on tehtud ESO teleskoopidega. Neist olulisem on Maa-sarnase väiksemassilise punase kääbusplaneedi leidmine elukõlblikus tsoonis. Ja arvatakse, et planeedil võib olla vett!



Fotona toon ära ühe ajaloolise sündmuse meenutuse, mis kajastus ilmselt kõigis tollastes päevalehtes.


Kohtume kosmoses!

reede, 25. jaanuar 2008

Brasiilia piirab metsade maha raiumist


Brasiilia võtab kasutusele karmimad meetmed, et ohjata vihmametsade raiumist. Selleks saadab valitsus politsei ja keskkonnaametnikud Amazonase piirkonda, kus möödunud aastal drastiliselt suurenes metsaraie.

Raie põhjuseks on peamiselt kohalike farmerite soov illegaalselt põllumaad juurde saamine, kas siis teraviljakasvatuseks või loomapidamiseks. Eelnevat on omakorda mõjutanud viimastel aastatel kasvanud maisi-, sooja- ja piimalehmade hinnad.

Paljud teavad, et Brasiilias sai vihmametsade maha võtmine hoo sisse 1970-ndatel ülemaailmse kütuse kriisi ajal, kui Lõuna-Ameerika suurim riik asus juurutama biokütuste poliitikat. Bioetanooli tootmine vajas üha uusi põllupindasid kasvatamaks suhkrupeeti, leevendamaks riigis tekkinud kütusepõuda.

Põllumajandusminister Reinhold Stephanes'i arvates on Brasiilias piisavalt maad põllupidamiseks ning seega pole põhjust hävitada vihmametsasid Amazonase piirkonnas. "Pole põhjust võtta maha üks puu, et kasvatada soojat või lehma," lisas Stephanes.

Võimud on võtnud nõuks trahvida kõiki eraisikuid kui firmasid, kes ostavad illegaalsel maal toodetud produkte.

Justiitsminister lubas suurendada 25% politseijõudusid Amazoni piirkonnas.


Brasiilia näide on selge märk, et peame tõsiselt kaaluma, kui võtame metsade arvelt kasutusele maid, kas siis loomapidamiseks või suhkrupeedi kasvatamiseks. Kokkuvõttes võib biokütuste tootmine olla planeedile kahjulikum kui selle kasvatamise tarvis hävitatakse vihmametsasid!




teisipäev, 22. jaanuar 2008

Merkuuri varjukülg


Nädal tagasi, 14. jaanuaril, õnnestus kosmoselaeval MESSENGER teha foto Merkuuri sellest küljest, mida varem pole nähtud. Fotol on tegemist Merkuuri lõunapoolusega.

Fotol all vasakul näeme, kuidas Merkuuri pime külge läheb üle päiksepoolsele ehk päeva poolele. Üleminekujoont tuntakse terminaatori nime all. Terminaatori lähedal põhjustab päike kraatrite servade tõttu pikki varje.


MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) on NASA-sponsoreeritud teaduslik uurimisretk planeet Merkuurile ning on esimene kosmose missioon, mis on Päikesele nii lähedal. MESSENGERi kosmoselaev lennutati üles 3. augustil 2004. aastal, möödudes üksteise järel Maast ja Veenusest. Missiooni juhib dr. Sean C. Solomon Carnegie Instituudist Washingtonist.


esmaspäev, 21. jaanuar 2008

Vulkaanipurse Antarktikas


The British Antarctic Survey teadlased kirjutasid viimases Nature Geoscience'is, et Antarktikas võis umbes 2000 aastat tagasi leida aset vulkaanipurse, mis tungis läbi jääkeltsa ning millega kaasnesid aurupahvakad ja kivirusud. Teadlaste sõnul aitab antud uurimus paremini mõista jäämassi, mis mängib olulist rolli kliimamuutustes.
Üks uurimuses osalenud teadlastest, Hugh Corr, ütles, et ilmselt on tegemist suurima purskega Antarktikas viimase 10 000 aasta jooksul.

Vaatlused teostati lennukitelt 2004. aastal.

neljapäev, 17. jaanuar 2008

Meenutusi üliõpilaste teadustööde konkursist

Eile jõudis minuni foto möödunud aasta üliõpilaste teadustööde riikliku konkurssi preemiate kätteandmisest. Üritus toimus 11. detsembril 2007 Haridus- ja Teadusministeeriumi saalis.
Siinkirjutajat kahjuks fotol pole, kuigi minu väitekiri osales konkurssil. Ehk järgmisel korral!
Laureaadid leiate SA Archimedes kodulehelt http://www.archimedes.ee/teadpop/index.php?leht=55#1
Veelkord kõigile palju õnne!
Ja edu teadustöös.

kolmapäev, 16. jaanuar 2008

Tähelepanu! Doktorandid!

Juhtusin eile hommikul peale 9 Vikerraadiost kuulma äsja alustanud doktorantide klubi eestvedaja Tiina Kilksoniga. Koos on juba käidud kaks korda - korra möödunud aasta detsembris ja kaks pea tagasi. Seni on kokku saadud Tallinnas Audentese ruumides.
Selge on see, et sarnast rühmitust Eestis hetkel ei ole ning kindlasti on tegemist tänuväärse ettevõtmisega. Loodan, et kuna tekib klubi rakuke ka Tartusse, sest ega tudengil selle bussirahaga on nagu on.. Veel tuli intervjuust välja, et kohapeal on ennast klubi liikmeks registreerinud üle 50 doktorandi. Super! Veel lisas Tiina, et peagi valmib ka doktorantide klubi koduleht, kuhu läheb kogu vajaminev info ülesse. Jääme põnevusega ootama, eksole.
Mis siis muud kui jõudu tegijatele, ja ehk leian isegi mõnikord võimaluse klubi külastada.

Leidsin netist üle Tiina originaalmeili, seal on kogu info kirjas!

Tere doktorandid!
Tööd alustab doktorantide klubi! 17. DETSEMBER 2007, esmaspäev, kell 18.00, ruum 116
ON DOKTORANTIDE ESIMENE KOKKUSAAMINE Audenteses
Olen Tiina Kilkson, Rahvusvahelise Ülikooli Audentes esimese aasta doktorant ja kutsun teid liituma doktorantide klubiga. Klubi tegvuseks ja regulaarsete ürituste korraldamiseks on olemas ruumid Audentese Ülikooli hoones, Tondi tänav 55 (Tondi selveri kõrval) esimesel korrusel, kohviku kõrval. Koos on plaanis käia koos kord kuus, algusega kell18.00.
International University Audentes kodulehekülg: http://www.audentes.eu/Klubi planeerib korraldada üritusi regulaarselt kord kuus Eesti ülikoolides õppivate doktorantide koosviibimiste läbiviimiseks (kaasa arvatud välismaalased), aga ka avalike ürituste ja loengute läbiviimiseks linnarahvale.
Doktoriõppe lõpetanud on klubi auliikmed. Üritusteks võivad olla arutelud, loengud, uute raamatute ja saavutuste tutvustused, reisimuljete jagamine, sportlike ja meelelahutusmängude mängimine jm üritused, mille eestvedajateks on doktorantide klubi liikmed.
Klubi registreeritakse juriidilise isikuna. Esimesl korral, 17. detsembril 2007 on päevakorras: Omavaheline tutvumine a` max 3 minutit.
Avalduste kirjutamine doktorantide klubi liikmeks astumiseks
Klubi põhikirja koostamiseks ettepanekute tegemine
Juhatuse liikmete valimine 3-5 inimest (palun kandideerige! kandideerige ka meili teel!)Tööplaani arutelu ja ettepanekute tegemine
Arutelu üldlisti tegemiseks, mida lubada/mida mitte lubada.
Kodulekülje tegemisest – kes teeks?
Vaba vestlus, mõned mängud jmKõigil on õigus ise midagi toredat ette võtta
Kõrvalruumis on kohvik, ka ise võib süüa-juua kaasa võtta
Palun võtke oma foto kaasa või saatke meiliga.
Liikmeks saab registreeruda ka meilitsi.
Koostas: Tiina KilksonInternational University Audentes Ärikooli doktorant
Tel 56 57 18 26; 6 722 778
tiina.kilkson@mail.ee


Lisaks klikkige Audentese kodulehele - http://www.audentes.eu/?lang=ee

esmaspäev, 14. jaanuar 2008

13-aastane neiu Iiri aasta noorteadlaseks


Iiri aasta nooreks teadlaseks valiti 13-aastane Emer Jones, kes sai austava tiitli tänu oma uuringule, mis puudutas hädaolukorra tõttu liivakottidest ehitatavaid kaitsevalle. Neiu uuris, mis materjalid võiksid aidata kaitsevallil püsti jääda maavärinate ja tormide puhul.
Emer Jonesil õnnestus näidata, et kasutades kihtide vahel tavapärased okastraadi asemel puidust või bambusest keppe, võib saavutada samasuguse püsivuse, kuid oluliselt väiksema raha eest.

Originaaluudis http://www.ireland.com/ -ist.

Girl (13) named Young Scientist of the Year

A 13-year-old Kerry student has become the youngest ever to be named Young Scientist of the Year for her project entitled "Research and Development of Emergency Sandbag Shelters".
Emer Jones, a second year student from Presentation School, Tralee, Co Kerry, was this evening presented with a cheque for €5,000 by Minister for Education Mary Hanafin.
Emer was entered in the junior section of the Technology category and was the first ever winner from Kerry.
According to the judges Emer's project "examined the use of native materials to enhance the stability of emergency sandbag shelters used in disaster relief.
"Based on the award-winning sandbag shelter developed by Nader Khalili of the Cal-Earth Institute, Emer examined what materials could help the shelters stand up to earthquakes and high-winds.
"Emer was able to demonstrate that using wood or bamboo sticks between the layers instead of the normal barbed wire method could deliver the same stability at much reduced cost. This also made deployment of shelters much faster as these materials are more readily available."
The individual runner-up was Henry Glass from Clongowes Wood College, Naas, Co Kildare for "The Detection and Locating of Food by the Slug, Limax pseudoflavus", which was entered in the Intermediate section of the Biological & Ecological category. He was awarded €1,200 and a BT Perpetual Trophy.
The Best Group award went to cousins Edel and Fiona Ryan from Holy Rosary College, Mountbellew, Co Galway, for their Social and Behavioural category project in the intermediate section entitled "Living to Teach or Teaching to Live?." Both girls received a prize of €2,400 and a BT Perpetual Trophy.
Runners-up in the group category were Ellie Townsend, Lisa O'Sullivan and Ciara McCarthy from Colaiste Choilm, Ballincollig, Co Cork.
They were awarded 1,200 and a BT Perpetual trophy for their project entitled "Let Rip the Physics of Perforations" entered in the Senior Section of the Chemical, Physical & Mathematical category. The girls also won the Intel Travel Award and the Institute of Physics Special Award.
Chris Clark, chief executive of main sponsor, BT Ireland, said: "Forty-four years on and the exhibition goes from strength to strength. As the organiser, we invest in this event as it encourages students and schools through the 32 counties to have a passion for science and technology.
"This year's winner is a brilliant example of the creativity and ingenuity we set out to find each year through organising this showcase."
In total 1,128 students competed this week in 500 projects from 31 counties across Ireland.

laupäev, 12. jaanuar 2008

Bionina alustab taas!


Tuleval esmaspäeval alustab kõigi teadussõprade meeleheaks ETV-s Bionina uus hooaeg. Esimene saade läheb eetrisse 18.15.
Esmaspäeviti eetris olev Bionina toob iga kord vaataja ette mitu põnevat lugu ja jutustab sellest, mida pakub teadus ja tehnoloogia mitmesuguste aktuaalsete probleemide lahendamiseks, millega meil kõigil juba nüüd või lähitulevikus tuleb kokku puutuda. Kinnituseks selle kohta, et teadus edeneb kärmelt, on ka sarja nimitegelane vahepeal tundmatuseni muutunud ja ilmub vaataja ette uues kuues ning ka hoopis teravama ninaga, mis suudab välja peilida huvitavaid teadusteemasid ka väljastpoolt Eesti piire. 1. saates: Miks satub mõnigi rannajoonele püstitatud ehitis peatselt vette, ehk miks ja kuhu kaob liiv mererannast? Kas üleujutuste ohtu Pärnus ja Tallinnas saaks vältida? Näeme ja kuuleme kuumaravi võimalustest ning omapärasest valgustehnoloogiast, mis suudab panna kasvuhoonetaimed lopsakamalt kasvama.
Ärge maha magage!

reede, 11. jaanuar 2008

Tee teadust!

Leidsin hiljuti huvitava website'i doscience.com, kus õpetatakse käepäraste asjadega mitmesuguseid eksperimente läbi viima. Kas seda nüüd teaduseks võib seda nimetada, see on ise küsimus. Aga proovida võite ju ikkagi. Muudate ehk oma sünnipäeva efektsemaks:)
http://www.doscience.com/act_archive/index.html#

neljapäev, 10. jaanuar 2008

Noore teadlase preemia laureaat on Ivar Kaljurand


Vabariigi Presidendi kodulehelt leidsin järgmise uudise:
President Toomas Hendrik Ilves andis täna (9.01) Kadriorus keemik Ivari Kaljurannale üle Vabariigi Presidendi kultuurirahastu 2007. aasta noore teadlase preemia. Tartu Ülikooli keemia instituudi vanemteaduri Ivari Kaljuranna teadustöö põhiteemaks on eksperimentaalsete happelisuse ja aluselisuse skaalade koostamine mittevesilahustes ning gaasifaasis.
President nentis, et kõrvalseisjale võib Kaljuranna uurimisteema kõlada keeruliselt – hapete ja aluste tugevuse uurimine mittevesikeskkonnas. „Aga kui veidi lihtsustada, siis te selgitate välja, kuidas erinevad ained erinevate keskkonnamõjude tõttu toimivad. See teadmine avab tee sobivatele materjalidele meditsiinitehnoloogias, materjaliteaduses, samuti keemilise sünteesi alal,“ tõi president Ilves esile.Eesti riigipea väljendas heameelt, et Ivari Kaljurand tegeleb teaduse kõrval ka õppetööga. Tema juhendamisel on kaitstud juba kaks doktori- ja kolm magistritööd ning hetkel juhendab Kaljurand järgmisi noori teadlasi.
„Maailmatasemel teaduse eelduseks on väga hea teaduse infrastruktuur ja lai koostöö teiste maailma uurimiskeskustega,“ ütles president. „Me vajame noori teadlasi, kes seda kasutaksid ja veelgi noorematele teed näitaksid. Eesti vajab edasiseks arenguks teadlasi, vajab selleks, et meie riik ei sumbuks vahendajate kantsiks.“
Täisversioon - http://www.president.ee/et/ametitegevus/ametlikud_teated.php?gid=106384

Soovin omalt poolt laureaadile palju õnne ja jõudu uutes tegevustes!

kolmapäev, 9. jaanuar 2008

Loodusõhtu National Geographic'u fotograafiga

TÄNA! Kolmapäeval, 9. jaanuaril kell 18 esinebTartu Keskonnahariduse Keskuses (Kompanii 10)National Geographic'u fotograaf ja keskkonnakaitsja Attila Lórant -Lõuna-Ameerika loodusrahvad ja keskkonnaprobleemid.Vaatame Attila Lóranti pildiprogrammi Amazonase jõe äärsete loodusrahvasteelust ning tema ekspeditsioonikaaslase Sara Nordangardi filmi "Tee".Hääbuvate kultuuride uurimisele ja jäädvustamisele pühendunud AttilaLórant on aastatel 2003-2005 Brasiiliasse, Peruusse, Boliiviasse,Ecuadori ja Venezuelasse tehtud 6 ekspeditsioonil tutvunud põhjalikultindiaanlaste loodusega kooskõlas oleva igapäevaelu ja traditsioonidega,kuid näinud ka looduskeskkonna muutumisest ja kiirest majandusarengusttingitud globaalseid keskkonnaprobleeme. Oma ettekandes tutvustab Lórantvihmametsade keskkonnaprobleeme nii keskkonnakaitsjate kui Amazonase jõeäärsete loodusrahvaste vaatevinklist.
Ettekanne toimub inglise keeles, eesti keelde vahendab Urmas Tartes.
Loodusõhtu on tasuta. Kõik huvilised on oodatud.

Väike vend

Nagu Karlsson'il oli väike vend (kellega igasugu põnevat ette võeti), on ühel heal teadusajakirjal oma "sõsarake". Eks me kõik oleme näinud ja lugenud ajakirja "Akadeemia". Kuid, kas teile on kätte juhtunud eelnimetatu nö. väike venda - "Akadeemiake"? Möödunud aasta lõpus ilmus verivärskel ajakirjal esimene number. Nüüd aga ootavad toimetajad uusi ja huvitavaid artikleid noortelt teadusehimulistelt kooliõpilastelt. Rohkem infot leiate "Akadeemiake'se" kodulehelt: www.metsaylikool.ee/akadeemiake/. Samas vaatasin järgi, Tartu Ülikooli raamatukogus on "Akadeemiake" olemas ning kõigil huvilistel on seda võimalik lugeda.
Head lugemist! Ning proovige ise ka kirjutada!

teisipäev, 8. jaanuar 2008

The Guardian'i Science web


Kui me juba The Guardiani kodulehel olime ja teaduse alalehel käisime, siis andkem sellest kõigile teada: http://www.guardian.co.uk/science. Seega, heidke vahel pilk ka uutele teadusuudistele Suurbritanniast.
Põnevat lugemist ning avastamist.

Biokütuste mõju keskkonnale

7. jaanuari Äripäevas kirjutab Ott Sepp sellest, et biokütused on keskkonnale halvemad kui kivisüsi ja nafta. Nagu igal asjal, on ka biokütuste tootmisel oma hea ja halb külg. Eks skepktikud ole juba ammu kirjutanud, et biokütuste tootmine taimedest pole just kõige õilsam tegevus.
Artikkel ise järgmine:
Maisist, suhkruroost ja sojast valmistatud biokütustel võib ekspertide sõnul olla keskkonnale veelgi halvem mõju kui fossiilsete kütuste põletamisel.
Ehkki biokütuste põletamisel eraldub vähem süsinikdioksiidi ning nende tootmise käigus ei tooda maa alt uut süsinikku ringesse juurde, mõjuvad nad kahjulikult eelkõige bioloogilisele mitmekesisusele, sest kaovad liikide elupaigad, ning nende kasvatamine kulutaks suure hulga põllumaad, mida võiks kasutada nälgivate inimeste toidu kasvatamiseks. Lisaprobleemiks on ka toiduainete kallinemine, kui maisi ja suhkruroogu hakatakse toidu kõrval massiliselt ka kütuse tootmise jaoks kasvatama.
Probleemid soojeneva kliima ja kallineva naftaga on tekitanud suure huvi biokütuste tootmise vastu. Peamiselt on arutluse all olnud suhkruroost ja maisist etanooli tootmine. Euroopa Liit soovib, et 2020. aastaks moodustaksid biokütused üle kümne protsendi transpordis kasutatavast kütusest, kirjutas The Guardian.
Samas on uued ja keskkonnasõbralikud kütused tekitanud ka rohkelt vastuseisu. „Sõltumata sellest, kui hästi suhkruroog etanooli tootmiseks kõlbab, kaovad tema keskkonnaeelised kiirelt, kui võtame vaatluse alla ka istanduste rajamiseks hävitatavad vihmametsad. Juba ainuüksi metsade maharaiumisest eralduv süsinikdioksiid nullib ära kütuste väiksema süsiniku toodangu,” kirjutasid Jörn Scharlemann ja William Laurance Panamas asuva Smithsoniani troopikauuringute instituudist ajakirjas Science.
„Kui aga lisada veel väljasurevad liigid, kellest paljusid pole suudetud veel kirjeldadagi, ning hüdroloogilise režiimi rikkumine ja kaasnev mullaerosioon, siis tundub biokütuste tootmine eriti keskkonnavaenulik tegu,” lisasid teadlased.
Siiani on parima biokütuse leidmisel keskendutud vaid õhku paisatavale süsinikdioksiidi kogusele ning toodetava kütuse energiaväärtusele. Scharlemann ja Laurence soovitavad aga kasutusele võtta uue meetodi, mille töötas välja Rainer Zah Šveitsi Empa uurimisinstituudist. See meetod arvestaks lisaks ka hävitatavate metsade ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise mõju keskkonnale ning oleks seetõttu ausam hinnang biokütuste kasutuselevõtmise tegelike mõjude kohta.
Uuritud kahekümne kuuest biokütusest kahekümne ühe kasutamisel paisatakse õhku üle 30 protsendi võrra vähem süsinikdioksiidi kui bensiini põletades, kuid 12 biokütuse kasutamine on Zahi meetodi järgi keskkonnale kahjulikum kui bensiin. Nende seas on muuhulgas USA maisietanool, Brasiilia suhkruroost toodetud etanool, sojadiisel ning Malaisia palmiõlidiisel. Parema hinde said jäätmetest toodetud kütused, näiteks kasutatud küpsetusõlist toodetud kütus ning biomassist tehtud etanool.
Scharlemann ja Laurence viitavad ka valitsuste väärastunud poliitikale biokütuste promomisel, mis ongi viinud keskkonnale soovimatute tagajärgedeni. „Näiteks USAs veendakse põllumehi kasvatama soja asemel etanooli tootmiseks rohkem maisi, mis on viinud üles soja maailmaturu hinna. Selle tulemusel läheb aga Brasiilias sojakasvatus enam hoogu ning maad uute istanduste rajamiseks võetakse vihmametsade ja savannide arvelt.”
„Uuringud kinnitavad tohutut keskkonnamõjude erinevust erinevate biokütuste vahel. On ilmselge vajadus käsitleda peale õhkupaisatava süsinikdioksiidi ka muid kaasnevaid keskkonnaprobleeme,” lisasid teadlased.
„Juba on meile peale surutud kohustuslikud biokütuste kasutamise määrad, ilma et oleks üritatud leida, kui palju see keskkonnale maksma läheb. See uuring kinnitab, et paljude biokütustega kaasnevad suured kahjud keskkonnale, eriti käib jutt maisist, suhkruroost ning palmiõlist valmisatud biokütustest,” ütles Andy Tait Greenpeace’ist.
Taiti sõnul propageerivad valitsused ja tööstus biokütuseid põhiliselt just seepärast, et nendele üleminek aitab sisuliselt vana moodi äri edasi ajada.

Kel huvi originaalallikate järele klikkage: Science magazine http://www.sciencemag.org/
või The Guardian'i artikkel:
Burning biofuels may be worse than coal and oil, say experts
· Scientists point to cost in biodiversity and farmland · Razing tropical forests 'will increase carbon'
Alok Jha, science correspondent
Friday January 4 2008
Using biofuels made from corn, sugar cane and soy could have a greater environmental impact than burning fossil fuels, according to experts. Although the fuels themselves emit fewer greenhouse gases, they all have higher costs in terms of biodiversity loss and destruction of farmland.
The problems of climate change and the rising cost of oil have led to a race to develop environmentally-friendly biofuels, such as palm oil or ethanol derived from corn and sugar cane. The EU has proposed that 10% of all fuel used in transport should come from biofuels by 2020 and the emerging global market is expected to be worth billions of dollars a year.
But the new fuels have attracted controversy. "Regardless of how effective sugar cane is for producing ethanol, its benefits quickly diminish if carbon-rich tropical forests are being razed to make the sugar cane fields, thereby causing vast greenhouse-gas emission increases," Jörn Scharlemann and William Laurance, of the Smithsonian Tropical Research Institute in Panama, write in Science today.
"Such comparisons become even more lopsided if the full environmental benefits of tropical forests - for example, for biodiversity conservation, hydrological functioning, and soil protection - are included."
Efforts to work out which crops are most environmentally friendly have, until now, focused only on the amount of greenhouse gases a fuel emits when it is burned. Scharlemann and Laurance highlighted a more comprehensive method, developed by Rainer Zah of the Empa Research Institute in Switzerland, that can take total environmental impacts - such as loss of forests and farmland and effects on biodiversity - into account.
In a study of 26 biofuels the Swiss method showed that 21 fuels reduced greenhouse-gas emissions by more than 30% compared with gasoline when burned. But almost half of the biofuels, a total of 12, had greater total environmental impacts than fossil fuels. These included economically-significant fuels such as US corn ethanol, Brazilian sugar cane ethanol and soy diesel, and Malaysian palm-oil diesel. Biofuels that fared best were those produced from waste products such as recycled cooking oil, as well as ethanol from grass or wood.
Scharlemann and Laurance also pointed to "perverse" government initiatives that had resulted in unintended environmental impacts. In the US, for example, farmers have been offered incentives to shift from growing soy to growing corn for biofuels. "This is helping to drive up global soy prices, which in turn amplifies economic incentives to destroy Amazonian forests and Brazilian tropical savannas for soy production."
They added: "The findings highlight the enormous differences in costs and benefits among different biofuels. There is a clear need to consider more than just energy and greenhouse gas emissions when evaluating different biofuels and to pursue new biofuel crops and technologies."
Andy Tait, campaign manager at Greenpeace, said: "We're already bought into mandatory targets for the use of biofuels with very little thought of what the environmental impacts will be. This study further confirms that there are serious risks associated with first generation biofuels, particularly from corn, soya and palm oil."
He said that the biofuel technology had been oversold by industry and politicians. "It's clear that what government and industry are trying to do is find a neat, drop-in solution that allows people to continue business as usual.
"If you're looking at the emissions from the transport sector, the first thing you need to look at is fuel efficiency and massively increasing it. That needs to come before you even get to the point of discussing which biofuels might be good or bad."

esmaspäev, 7. jaanuar 2008

Prof. Olav Kärt 60!

Eelmisel reedel, 4.01.07 sai mu juhendaja prof. Olav Kärt 60! Veelkord palju õnne ja tervist talle!

neljapäev, 3. jaanuar 2008

Teeside kirjutajatele

Kõigil kel hetkel väitekirja kirjutamine pooleli võiks heita hetkeks pilgu website'ile http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/thesis.shtml. Loodan, et saate sealt mõne hea näpunäite, kuidas oma töö vormistust parandada.
Et teis huvis äratada, tegin pisikese väljalõike:
Also make sure that your thesis:
  • Is a complete, declarative, beautifully written sentence. Don't express your thesis as a question, and don't merely state your topic.
  • Is an arguable point. If your thesis sentence doesn't have controversy attached to it, then your thesis project will not be very interesting.
  • Is well focused - not too big, and not too small.
  • Is relevant to your research.
  • Points to what's original, interesting, or unusual about your particular argument or research. The reader should want to read your work.

Kel midagi hääd silma jääb, andke palun teada!

kolmapäev, 2. jaanuar 2008

25 "kuumimat" teadusartiklit

Uuel aastal kohe härjal sarvist!
Väga hea link viimaks ennast kurssi teid huvitava eriala tipp-artiklitega on Science Direct Top25 Hottest Articles. Sealt leiate parimad palad bioenergia uurimustes või meditsiini uuringutest. Kõik teadusvaldkonnad on kaetud. Kusjuures teil on võimalik valida tipp-artikleid ajakirjade kaupa. Seega, kes otsib see leiab! Ehk leiate mõne eestlase välja antud artikligi.
http://top25.sciencedirect.com/index.php?cat_id=12&subject_area_id

Head lugemist teile siis!

teisipäev, 1. jaanuar 2008

Edukat uut teadusaastat kõigile!

Loodan, et uus 2008 aasta saab olema edukam kui möödunud aasta.